Ako sa košickí starostovia a ich zástupcovia priživujú na nesprávnom zákone.

Každému kto pracuje patrí plat, a keď si zaslúži, tak aj odmena. Vrátane starostov slovenských miest na Slovensku. Starostovia slov.miest sú zodpovední za celý chod mesta a aj za všetky služby obyvateľstvu. Výšku ich platov určuje kratučký Zákon č. 253/1994 Z. z., čiže Zákon Národnej rady Slovenskej republiky o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest – http://www.epi.sk/zz/1994-253

Na Slovensku máme ale 2 kategórie starostov.
1, Tí, čo majú všetko na starosti (starostovia miest na Slovensku)
2, Tí, čo nemajú takmer nič na starosti (starostovia najmä veľkých mestských častí v Košiciach)

Obe skupiny ale berú takmer rovnaké, niekoľkotisícové mesačné platy. Pri tej prvej skupine to ešte chápem. Pri druhej vôbec. Ale dlhé roky pekne čušia, berú svoje krásne platy a takmer nič nemusia riešiť. Žijú si krásne z našich daní a poplatkov a čakajú, ako to mesto za nich urobí…

Starostovia v slovenských mestách a aj mesto Košice (nie veľké mestské časti v Košiciach) majú na starosti všetko s chodom mesta:
– dopravu
– bezpečnosť
– školy
– čistotu
– starostlivosť o zeleň
– verejné osvetlenie
– odpratávanie snehu
– odpad
– vraky áut
………čiže všetko k životu potrebné

Máme tu ale vyvolenú kategóriu starostov košických mestských častí, ktorí nemajú nič z toho, čo som hore vymenoval na starosti, ale poberajú rovnaké platy a odmeny.
A starosta mestskej časti, ktorá nemá takmer nič v kompetencii má ešte aj svojho dobre plateného zástupcu, ktorý už vonkoncom nemá úplne nič v rozhodovacej kompetencii. Väčšinou sa zástupcovia montujú do práce rôznym oddeleniam, aby sa nepovedalo, že nič nerobia…
Ako príklad som si vybral mestskú časť Košice-Západ a slovenské mestá s okolo 40 000 obyvateľmi – Zvolen (43), Považská Bystrica (40), Michalovce (39,5), Nové Zámky (39). Spišská Nová Ves ( 37,8).

Ak chcete vedieť, čo robí pre občanov vaša mestská časť, tak si treba pozrieť jej webstránku a napríklad stránku s tlačivami, lebo tá je určená občanom.
Tu sú tlačiva MČ Košice Západ
tlacivaa tu je linka – http://www.kosicezapad.sk/tlaciva-a-cenniky/

No, a teraz si pozrime video z rokovania zastupiteľstva Mestskej časti Košice Západ, kde zástupca starostu navrhuje starostovi zvýšenie platu, aj keď z jeho návrhu nie je NIKOMU jasné, aký to že plat mu vlastne navrhol. Bez kaukulačky na to neprídete. Je to 3995 EUR.

Hneď úvode zástupca starostu Andrej Sitkár tvrdí, že musia starostovi schvaľovať plat. Nie je to pravda. Zákon to neukladá ako povinnosť. Ak by o tom nerokovali poslanci, tak by mal starosta základný plat, čiže 2551 EUR.

Záver:
Ak mestská časť vykonáva cca 30-40 % činností (a to som ešte štedrý) toho, čo vykonáva akékoľvek mesto na Slovensku so 40000 obyvateľmi, tak by aj platy a odmeny v košických mestských častiach mali byť 30-40%.
Oni však majú 40% povinností, ale platy 100% a v tom je veľká nespravodlivosť a plytvanie verejnými financiami, čiže našimi daňami, ktoré by mohli byť využité oveľa efektívnejšie v prospech všetkých ľudí.

No a od platov starostov vo veľkých MČ v Košiciach sa nepriamo odvíjajú aj platy zbytočných zástupcov starostov bez právomocí a obaja sa hrajú na ťažkých managérov aj keď defacto nerozhodujú ani o žiarovke v pouličnej lampe, ostrihanom živom plote či smetnom koši na ulici… Správne to pochopili ale v mestskej časti Košice Staré mesto, keď zastupkyňa starostu bude poberať len poslaneckú odmenu, nakoľko je zároveň aj poslankyňou v MČ.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s