Ako sa starosta Halenár starostom radšej nikdy stať nemal

Už z posledných mesiacov sme boli zvyknutí na prapodivné polodiktátorské maniere starostu KVP Alfonza Halenára, ktorému šéfovanie mestskej časti KVP začína riadne prerastať cez hlavu.  

Alfonz Halenár, ktorý sa rád a často negatívne vyjadruje na adresu komunistov, zvolil prakticky rovnakú cestu ako oni. Stáva sa z neho despota, ktorý nesúhlasí so žiadnym iným názorom. Správny je len ten jeho. A ak si ho nedokáže presadiť “rozumnou” diskusiou, uchýli sa k iným praktikám. Najnovšie však poriadne prestrelil. Cenzúra je síce silné slovo, no starosta KVP sa k nej vo svojej podstate uchýlil.

Cenzúra?

Vzhľadom na silnejúci rozpor medzi poslancami mestskej časti a starostom sa niektorí poslanci rozhodli vyjadriť otvorene svoj názor v sídliskovom občasníku KVaPka. O tom, aké príspevky sa v danom čísle občasníka uverejnenia, rozhoduje redakčná rada tvorená poslancami miestneho zastupiteľstva (Horenský, Adamčíková, Pach, Tóth) i neposlancami (Timková, Bukatová). Samotný obsah daného čísla pripravuje nezávislý redaktor – editor, ktorý redakčnej rade odprezentuje svoju verziu, a tá sa po následnom hlasovaní odsúhlasí, alebo sa spíšu pripomienky. Rokovania redakčnej rady sú verejné a často sa ich zúčastňuje aj samotný starosta.

V prvom čísle KVaPky v roku 2017 bolo, okrem iného, na pláne aj uverejnenie článkov od poslanca Martina Boritáša a zástupkyne starostu, a tiež poslankyne MiZ Márie Gamcovej. Vzhľadom na to, že v spomenutých článkoch sa niekoľkokrát spomínalo meno starostu, dostal Halenár priestor na reakciu. Ten nevyužil. Vzal si niekoľko dní na rozhodnutie o tom, či vydanie občasníka KVaPka v takej podobe, ako ho schválila redakčná rada, odobrí, alebo nie. Ako štatutár MČ na to má právo. Neučinil tak.

V poslednej KVaPke sa Alfonz Halenár rozhodol pre radikálny krok. Svojvoľne zmenil obsah pripraveného čísla, bez toho, aby o tom informoval redaktora – editora alebo členov redakčnej rady. Dal odstrániť príspevky poslancov Boritáša a Gamcovej, ako i súhrnný článok nezávislého redaktora – editora z ostatných rokovaní miestneho zastupiteľstva, a nahradil ich svojimi príspevkami. Okrem toho zmenil aj svoje Slovo starostu, ktoré sa už stalo tradičnou rubrikou občasníka. Chaoticky v ňom odôvodnil svoje kroky a na záver dodal, že viac už v KVaPke na svoje články nedostanú priestor poslanci, ani on sám. Úsmevné je, že svoje články, ktorými nahradil tie pôvodné, ani nedal skontrolovať platenému redaktorovi – editorovi, a tak sa v nich vyskytuje nejedna gramatická chyba. Je tu na mieste otázka, načo MČ vynakladá finančné prostriedky na editora, keď ho starosta úplne obíde. Je to ukážka plytvania verejnými zdrojmi.

Starosta KVP si pravdepodobne ani neuvedomil, čo urobil. Absolútne dehonestoval prácu členov redakčnej rady a editora (redaktora). Odignoroval zásady tvorby občasníka KVaPka,  a pravdepodobne porušil uznesenie o KVaPke a možno aj zákon.

Alfonz Halenár si netakticky, ba priam až amatérsky strelil vlastný gól. Zostáva veriť, že sa mu stane osudným. V očiach obyvateľov sídliska sa z neho stáva šialený diktátor, ktorého pravá ruka nevie, čo robí ľavá. A čo robí jeho hlava, to už nevie naozaj nik. Na to všetko dopláca mestská časť, keďže starosta systematicky prispieva k odchodu aj tých služobne najstarších zamestnancov a dnes je napr. Oddelenie výstavby úplne prázdne, resp. s čerstvo nabratým človekom. Preto projekty stoja, čo ohrozuje budúcnosť čiastočnej autonómie, ktorú KVP v minulosti získala.

 

Autor: Tomáš Benetin

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s