Ako sa košickí starostovia a ich zástupcovia priživujú na nesprávnom zákone.

Každému, kto pracuje, patrí plat. A keď si zaslúži, tak aj odmena. Vrátane starostov slovenských miest na Slovensku. Starostovia slovenských miest sú zodpovední za celý chod mesta a aj za všetky služby obyvateľstvu. Výšku ich platov určuje kratučký Zákon č. 253/1994 Z. z., čiže Zákon Národnej rady Slovenskej republiky o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest

Na Slovensku máme ale 2 kategórie starostov.
1, Tí, čo majú všetko na starosti (starostovia miest na Slovensku)
2, Tí, čo nemajú takmer nič na starosti (starostovia najmä veľkých mestských častí v Košiciach)

Obe skupiny ale berú takmer rovnaké, niekoľkotisícové mesačné platy. Pri tej prvej skupine to ešte chápem. Pri druhej vôbec. Ale dlhé roky pekne čušia, berú svoje krásne platy a takmer nič nemusia riešiť. Žijú si krásne z našich daní a poplatkov a čakajú, ako to mesto za nich urobí…

Starostovia v slovenských mestách a aj mesto Košice (nie veľké mestské časti v Košiciach) majú na starosti všetko s chodom mesta:
– dopravu
– bezpečnosť
– školy
– čistotu
– starostlivosť o zeleň
– verejné osvetlenie
– odpratávanie snehu
– odpad
– vraky áut
………čiže všetko k životu potrebné

Máme tu ale vyvolenú kategóriu starostov košických mestských častí, ktorí nemajú nič z toho, čo som hore vymenoval na starosti, ale poberajú rovnaké platy a odmeny.
A starosta mestskej časti, ktorá nemá takmer nič v kompetencii má ešte aj svojho dobre plateného zástupcu, ktorý už vonkoncom nemá úplne nič v rozhodovacej kompetencii. Väčšinou sa zástupcovia montujú do práce rôznym oddeleniam, aby sa nepovedalo, že nič nerobia…

Ako príklad sme vybrali mestskú časť Košice Západ so 40 000 obyvateľmi a slovenské mestá s okolo 40 000 obyvateľmi – Zvolen (43), Považská Bystrica (40), Michalovce (39,5), Nové Zámky (39). Spišská Nová Ves ( 37,8).

Ak chcete vedieť, čo robí pre občanov vaša mestská časť, tak si treba pozrieť jej webstránku a napríklad stránku s tlačivami, lebo tá je určená občanom.

Tu sú tlačivá MČ Košice Západ z ich webstránky, čiže takmer VŠETKO, čo zabezpečuje MČ pre občanov (okrem ZOS na Laboreckej a pár metrov opravených mestských chodníkov, aby aspoň niečo robili)

tlaciva1a tu je linka – http://www.kosicezapad.sk/tlaciva-a-cenniky/

Alebo si pozrite body rokovaní miestneho zastupiteľstva. Stále to isté a takmer o ničom – http://www.kosicezapad.sk/videozaznam-z-rokovania-mz/

A teraz si pozrime video z rokovania zastupiteľstva Mestskej časti Košice Západ, kde zástupca starostu navrhuje starostovi zvýšenie platu o 500 EUR, aj keď z jeho návrhu nie je NIKOMU jasné, akú vlastne výšku platu mu navrhol. Bez kaukulačky na to neprídete. Je to 3995 EUR. A tie dôvody zvýšenia sú úžasné. Niekto doslova drie 8 hodín denne a za 10 mesiacov zarobí to, čo niekto takmer bez kompetencií za jeden mesiac.


Hneď úvode tvrdí, že musia starostovi schvaľovať plat. Nie je to pravda. Zákon to neukladá ako povinnosť. Ak by o tom nerokovali poslanci, tak by mal starosta základný plat, čiže 2551 EUR.

A kto z poslancov bol ZA tento nekresťanský plat ?
hlasovanieposlanci_tablo_meno_2015
Záver:
Ak mestská časť vykonáva cca 30-40 % činností (a to sme ešte štedrí) toho, čo vykonáva akékoľvek mesto na Slovensku so 40 000 obyvateľmi, tak by aj platy a odmeny v košických veľkých mestských častiach mali byť 30-40%.
Oni však majú 40% povinností, ale platy 100% !!!
A v tom je
veľká nespravodlivosť a plytvanie verejnými financiami, čiže našimi daňami, ktoré by mohli byť využité oveľa efektívnejšie v prospech všetkých ľudí.

No a od platov starostov vo veľkých MČ v Košiciach sa nepriamo odvíjajú aj platy zbytočných zástupcov starostov bez právomocí a obaja sa hrajú na ťažkých managérov aj keď defacto nerozhodujú ani o žiarovke v pouličnej lampe, ostrihanom živom plote či smetnom koši na ulici…

Tento článok je zo serie článkov k téme – novela Zákona o meste Košice, ktorú sa akože snaží presadiť Richard Raši. Opak je však pravdou. Jeho snahou je zabétonovať daný stav a ešte viac posilniť centrálne riadenie a následné rozpredávanie mesta vyvoleným smerákom najmä z parku. O tom je celá „novela“ Zákona o meste Košice z diele strany SMER a primátora Rašiho.

V_obalka-obsah.vp V_obalka-obsah.vp

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s