Prečo EEI musí odísť z Košíc?

Spoločnosť EEI pôsobí v Košiciach od roku 2012. Prvý rok a pol vyberala táto firma parkovné v rozpore so zákonom, za čo sa do dnešného dňa nikto z EEI neospravedlnil. Od 1.7. 2016 sa EEI rozšírila do 10 rezidentských zón v širšom centre mesta Košice.

Keď som videl a stále vidím, ako amatérsky a arogantne firma v Košiciach pôsobí, napadlo mi, že ja osobne, by som tejto firme nedal zarobiť ani cent. Z čoho chce ale firma takto fungovať?

Jej ročné náklady v KE sú 516 000€ ktoré spoločnosť platí mestu za prenájom parkovísk a parkovacieho domu pri Steel aréne, niekoľko zamestnancov, investície do výstavby parkomatov, osádzanie značiek na 2-3 pokusy a maľovanie čiar. Firma EEI má zmluvu s mestom, v ktorej sa zaväzuje v Košiciach preinvestovať 2 000 000€.

Od spustenia spoplatneného parkovania firma EEI zarobila za 3 mesiace (júl – september) podľa odpovede, ktorú mi poskytol magistrát 44 972 € s DPH. O túto sumu sa spoločnosť delí s mestom “pol na pol”, to znamená 22 486€. Za mesiac teda dokáže firma urobiť tržbu na úrovni  7 500€. Pre informáciu za rok 2011 vybralo mesto KE na parkovnom v správe čisto mestského podniku 1 100 000€ (cca 92 000€/mesačne). Vzhľadom na odpor, ktorý táto firma v obyvateľoch Košíc vyvolala, sa nedá očakávať, že tržby začnú závratne narastať.

Teórie o represívnom správaní a častom pokutovaní veľmi neobstoja, všetky pokuty idú do mestskej pokladne a EEI z nich neuvidí ani cent.

Je tu ešte centrálna mestská zóna, v ktorej firma pôsobila aj doteraz, tam sa príjmy zistiť nedajú, keďže sa firma odvoláva na obchodné tajomstvo.

Aké má teda EEI ešte možnosti? Ostatné mestské časti.

V posledných dňoch došlo k rokovaniu Mestskej časti Košice – Sever o bode priradenia tejto mestskej časti k rezidentskému parkovaniu podľa VZN 157, čiže k spoplatnenému parkovaniu pod správou EEI. Občania dali starostovi a poslancom jasne najavo, že si neželajú riešiť otázku parkovania cez túto spoločnosť. Na zastupiteľstve mestskej časti KE-Sever na tlak občanov a aktivistov nakoniec tento bod neprešiel a sever sa nateraz k EEI nepripojí.

Rovnako túto koncepciu pod správou EEI jednohlasne odmietlo aj sídlisko KVP po tom, čo prišlo k tejto téme vyjadriť svoj názor vyše 100 občanov. Je jasné, že podobný scenár sa bude odohrávať vo všetkých mestských častiach aj napriek tomu, že starostovia budú tejto spolupráci s EEI naklonení.

Pokiaľ sa firme EEI nepodarí rozšíriť sa do ďalších mestských častí, logicky jednoduchou matematikou táto firma bude musieť z Košíc odísť.

Príďte aj vy vyjadriť svoj názor 12.12.2016 o 8:00 na magistrát mesta Košice, kde sa bude rokovať o ďalšom osude tejto spoločnosti, ale aj o ďalších dôležitých bodoch.

Autor: Tomáš Benetin

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s