Obsadí EEI MČ Košice Sever?

Včera 21.11.2016 som sa zúčastnil komisie rozvoja na MČ Košice-Sever, kde sa rokovalo o návrhu koncepcie parkovania od EEI pre túto mestskú časť. Komisiu viedol člen  Jozef Filipko.

IMG_4649.JPG

Prišli aj hostia výkonný riaditeľ EEI Ján Tomanovič a Stanislav Takáč z magistrátu.

Členovia komisie postupne vyjadrili názor na rozšírenie platených zón a predniesli svoje obavy a požiadavky. Dostali sme sa do štádia, že niektorí členovia komisie boli nešťastní, že v ich časti nebude možné rezidentskú kartu zakúpiť. V zásade boli ale reakcie ku “koncepcii” parkovania v tejto mestskej časti negatívne.

Komisia si tiež vypočula názory občanov a aktivistov. Tieto názory boli vecné a celkom na mieste, je vidno, že téma parkovania ľudí mobilizuje a aktivizuje.

Keďže kontrolór MČ Pavol Hanušin niekoľko krát zdôraznil, čo ľudí trápi a čo ľudia chcú položil som členom komisie 2 otázky:

  1. Koľko krát sa MČ stretla s občanmi a vypočula si ich názor na tému parkovania
  2. Aké vymoženosti EEI pre SEVER prinesie, čo si mestská časť nevie urobiť sama

Odpovede boli v celku strohé. Metská časť nemá žiadne kompetencie, dokonca ani na maľovanie čiar. Dokonca starosta Marián Gaj povedal, že nemajú žiadne právomoci. Potom je možno na mieste sa pýtať, začo berú starostovia a zástupcovia starostov niekoľko tisícové platy, keď nemajú žiadne právomoci.

Na otázku stretnutia s občanmi pán Filipko odpovedal, že žiadne stretnutie nebolo, vraj stačí, že na webstránke zverejňujú informácie o termíne konania komisie a zastupiteľstva. Podľa mňa to nestačí. Občania majú právo sa k tak dôležitej tému ako parkovanie je vyjadriť vo verejnej diskusii. Výstup z komisie bol taký, že sa komisia jednohlasne zhodla, že zatiaľ odporúča miestnemu zastupiteľstvu koncepciu do roku 2017 neschvaľovať. Medzi ďalšími bodmi, ktoré komisia zastupiteľstvu odporúča bol aj bod verejnej diskusie s občanmi na tému parkovania, čo bola reakcia na moju otázku.

Všetko sa rozhodne zajtra 23.11.2016 v aule – učebni Obchodnej akadémie Watsonová 61 o 16:00, kde bude miestne zastupiteľstvo hlasovať o tomto bode. Pokiaľ sa vás parkovanie na severe týka či už ako rezidenta, alebo návštevníka,  určite príďte.

Autor: Tomáš Benetin

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s