Ako by som riešil parkovanie na Luniku I ?

     Na úvod chcem povedať, že vždy sa snažím byť zástancom systémových riešení
a opatrení. Ak sa mi stráca benzín z nádrže, tak nebudem dolievať benzín, ale urobím systémové opatrenia – opravím hadičky, tesnenia a nádrž. V otázke parkovania na Luniku I mám pocit, že sa stále dolieva benzín namiesto systémových opatrení, čiže sa budujú nové malé parkoviská z našich daní, aj keď problém vytvára niekto, kto na Luniku I ani nebýva a dane platí v inom meste či mieste.

     Lunik I je typické mestské sídlisko kde bývajú ľudia, ktorí tu žijú a ktorí tu platia dane. Preto pri riešení parkovania by mal byť obyvateľ Lunika I na prvom mieste. Mnohí z nich vlastnia autá. Niektoré rodiny aj niekoľko áut. Ale toto teraz nie je obsahom tohto riešenia.

Na Luniku I na priblokových parkoviskách parkujú autá aj od iných subjektov, vďaka ktorým je často nájsť voľné miesto na parkovanie obtiažné. Jedná sa najmä o 4 „zdroje“:

1, autá študentov, ktorí parkujú na jednom mieste pri bloku aj celý týždeň
2, autá zákazníkov z ubytovní na Považskej 40/A a 40/B, z ktorých tiež viacerí parkujú na jednom mieste celý týždeň + kade tade na celom Luniku
3, návštevníci OC Galéria a zamestnanci polície
4, návštevníci Univerzitnej nemocnice (bývala FNsP)

     Lunik I má jednu veľkú výhodu oproti iným Lunikom. Nachádza sa tu veľké parkovisko (pred medickými internátmi, patrí UPJŠ a má ho v prenájme súkromná firma, ktorá vyberá parkovné na danom parkovisku. Pri dohode na dlhšiu dobu stojí údajne parkovné 1EUR na deň.) Aj v starom meste prevádzkuje mestské parkoviská súkromná firma.

     Systém parkovania sa dá riešiť viacerými spôsobmi. Od plošného spoplatnenia celého mesta až po reguláciu dopravnými značkami – Zákaz vjazdu okrem dopravnej obsluhy
a Parkovisko pre rezidentov, čiže obyvateľov s trvalým pobytom. Nakoľko v meste nie sú postavené žiadne hromadné garáže, či záchytné parkoviská, je celoplošná regulácia nereálna, lebo nemáme kam autá „vytlačiť“. No na Luniku I tú možnosť máme.

     Ja osobne sa už niekoľko rokov snažím riešiť problémy s parkovaním v danej lokalite
s mestom Košice (neskôr zverejním všetky odpovede mesta, aby občania pochopili, aký slušný chaos tam vládne k danej otázke) . Bolo to najmä okolo parkovania zákazníkov ubytovní Považská 40/A a 40/B, ktorí zahtili autami celé okolie, veľkými autami na úzkych parkoviskách ničili autá domácich a podobne.

     V marci roku 2013 som na rokovaní na Magistráte mesta Košice predložil návrh riešenia parkovania na Luníku I. Jeho pointou bolo vytlačiť „4 zdroje áut“ na uvedené platené parkovisko.

parkovanie_luniki_navrh
Komisii som predložil uvedenú mapu aj s navrhnutými dopravnými značkami. Komisiu tvorili zástupcovia štátnej dopravnej polície, mestskej polície a úradník mesta Košice. Štyri body môjho návrhu si osvojil aj zástupca štátnej dopravnej polície, ktorý následne začal prehovárať ostatných členov komisie, aby prijali uvedené 4 návrhy, dokonca prisľúbil súčinnosť štátnej polície pri kontrole dodržiavania týchto dopravných zmien a navrhol,
že po roku dané opatrenia vyhodnotíme. Intenzívne sa ich snažil presvedčiť, no bezúspešne. Mestská polícia, ktorá sa obáva nárastu práce bola proti a aj pracovník MMK a ja nechápem prečo.

     Náš Lunik I sa stále trápi s parkovaním a ničí sa verejná zeleň.

     Preto som uvítal to, že ako poslanci mesta sme prijali uznesenie (vrámci môjho bodu     k Považskej 40), v ktorom žiadame p. starostu, aby zvolal pracovné rokovanie k lokalite Považská, lebo aj samotná Považská ul. je súčasťou Lunika I a jej okolie je tiež možné riešiť dopravnou reguláciou v prospech obyvateľov Lunika I.
Uznesenia XXVII. MZ 24

     V najbližších dňoch (po prediskutovaní s občanmi a aj na úrovni starostu MČ) opäť plánujem predložiť návrh regulácie parkovania na Luniku I pred uvedenom komisiou
na MMK a verím, že to bude tentokrát spoločný návrh.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s